Beyond Sustainable

Liderzy zielonej transformacji
na drodze do zerowej emisji sektora transportu.
Patroni medialni

W Polsce zostaną zaprezentowane innowacje, które zmienią nasze miasta. Co zobaczymy na KNM 2024?

Kongres Nowej Mobilności, który odbędzie się w dniach 24–26 września w Łodzi, to największe wydarzenie poświęcone zrównoważonemu transportowi w Europie Środkowo-Wschodniej. Stanowi kluczowe miejsce spotkań dla liderów branży, decydentów i ekspertów technologicznych, którzy wspólnie zdefiniują przyszłość mobilności w regionie. Zobaczmy zatem, co nas czeka, tym bardziej że jubileuszowa edycja zawiera sporo nowości!

Kluczowe wydarzenie dla zrównoważonego transportu

Kongres Nowej Mobilności, który odbędzie się już po raz piąty, zyskał światową renomę i wyznacza standardy dla wydarzeń branżowych poświęconych zrównoważonemu transportowi w Europie Środkowo-Wschodniej. Od pierwszej edycji kluczowym elementem wydarzenia była wysoka jakość merytoryczna, czego potwierdzeniem są strategiczne partnerstwa z instytucjami unijnymi, międzynarodowymi firmami oraz aktywne uczestnictwo prezydentów i wiceprezydentów miast z Polski i z zagranicy.

— Tegoroczny Kongres Nowej Mobilności odbywać się będzie w wyjątkowo ciekawych czasach. Już od stycznia 2025 r. Polska przejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej — podkreśla Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności. Jak zaznacza, "będzie to niezwykle ważny czas, który może przyczynić się do zwiększenia tempa rozwoju zrównoważonego transportu".

Dynamika zmian w sektorze transportu

Od pierwszej edycji KNM minęło pięć lat, a przez ten czas rynek zrównoważonego transportu w Polsce przeszedł dynamiczną transformację. Liczba samochodów elektrycznych wzrosła piętnastokrotnie, a flota zeroemisyjnych autobusów powiększyła się niemal siedmiokrotnie. Wzrosła także liczba ogólnodostępnych stacji ładowania – jest ich niemal pięć razy więcej. Mimo tych imponujących postępów wciąż mamy nad czym pracować. Jak zauważa Aleksander Rajch, członek zarządu PSNM, "w transformacji napędowej wyprzedza nas nie tylko Europa Zachodnia, ale też kraje z regionu CEE [Europa Środkowo-Wschodnia – przyp. red.]". — Podczas Kongresu Nowej Mobilności kluczowi przedstawiciele branży zrównoważonego transportu podejmą dyskusję, jak zmienić tę sytuację, oraz odpowiedzą m.in. na pytanie, na jakim poziomie rozwoju sektor nowej mobilności znajdzie się za kolejne 5, 10 i 25 lat – tłumaczy.

Kongres Nowej Mobilności stanowi kluczowe miejsce spotkań dla liderów branży, decydentów i ekspertów technologicznych, którzy wspólnie zdefiniują przyszłość mobilności w regionie. 

160 punktów programu i aż siedem ścieżek tematycznych

KNM 2024 to niezwykle bogaty program, który został podzielony na siedem ścieżek tematycznych odzwierciedlających globalne trendy i kluczowe wyzwania sektora zrównoważonego transportu. Na pięciu scenach wystąpi 400 mówców, którzy w ciągu trzech dni przedstawią 160 tematów związanych z przyszłością mobilności.

Jedną z najważniejszych ścieżek będzie Poland Drives e-Mobility, platforma współpracy kluczowych interesariuszy polskiego rynku elektromobilności, której celem jest przyspieszenie transformacji sektora transportu w Polsce w kierunku zeroemisyjnym. Urban New Mobility Summit skupi się na rozwoju nowych, zeroemisyjnych form mobilności w miastach, gdzie kilkuset samorządowców omówi sposoby na przekształcenie miast w bardziej przyjazne dla mieszkańców i środowiska. W ramach eHDV Forum odbędą się dyskusje na temat zeroemisyjnego transportu ciężkiego, kluczowego dla polskiego PKB, a Battery Day powered by EBA250 zgromadzi producentów i ekspertów technologii bateryjnych wspieranych przez Europejski Alians Bateryjny (EBA250).

New Mobility Industry Forum stanie się z kolei platformą dialogu pomiędzy biznesem a administracją publiczną, skupiając się na nowej polityce przemysłowej oraz strategiach gospodarczych, które mają na celu wspieranie rozwoju zeroemisyjnych technologii w Polsce. Hydrogen Technologies Forum poświęcone będzie upowszechnieniu technologii wodorowych w transporcie. To forum zgromadzi interesariuszy, którzy przedstawią najnowsze rozwiązania związane z komercyjnym wykorzystaniem wodoru, będące kluczowym elementem przyszłości dekarbonizacji sektora transportowego.

Nowością tegorocznej edycji będzie Międzynarodowe Sympozjum Naukowo-Techniczne Nowej Mobilności, które odbędzie się trzeciego dnia Kongresu. To wydarzenie, objęte patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgromadzi inżynierów, ekspertów R&D oraz przedstawicieli kadry akademickiej, tworząc unikalne forum wymiany wiedzy inżynieryjnej i technicznej w regionie CEE.

Kongres Nowej Mobilności w tym roku przyciągnie 5000 uczestników, 200 zaangażowanych partnerów i 150 wystawców, oferując wyjątkową okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami w zakresie elektromobilności. 

— Podczas sympozjum zostaną zaprezentowane i omówione najważniejsze trendy technologiczne kształtujące sektor zrównoważonego transportu. Wydarzenie obejmie cztery sceny merytoryczne i sale warsztatowe oraz 35 godzin wykładów, prelekcji i warsztatów — zapowiada Aleksander Rajch, członek zarządu PSNM.

Strefa Expo, czyli serce innowacji KNM

Kongres Nowej Mobilności to także strefa Expo, która zajmie imponującą przestrzeń 15 000 m². To właśnie tutaj 150 wystawców zaprezentuje swoje najnowsze produkty i usługi, a odwiedzający będą mieli okazję poznać innowacje z zakresu elektromobilności, zeroemisyjnych technologii oraz rozwiązań infrastrukturalnych. Na szczególną uwagę zasługuje zapowiedź 20 premier produktowych, które mogą zrewolucjonizować nasz sposób podróżowania i korzystania z miejskiej przestrzeni.

W zeszłym roku na Kongresie miały miejsce istotne premiery, takie jak debiut elektrycznego Forda Explorera, BMW i5 oraz iX5 Hydrogen, pojawił się zeroemisyjny ciągnik siodłowy Iveco, zaawansowane technologie bateryjne oraz systemy zarządzania energią od NIO, chińskiego lidera w branży elektromobilności. Zaprezentowany został także eVanPL – pierwszy polski dostawczy samochód elektryczny, zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Innovation AG z Dolnego Śląska. Podobne emocje budzą tegoroczne zapowiedzi, które przyciągną nie tylko przedstawicieli branży, ale także media i entuzjastów nowych technologii.

Dlaczego warto uczestniczyć w największym branżowym wydarzeniu w tej części Europy?

KNM 2024 to wydarzenie, którego nie można przegapić, jeśli zależy nam na przyszłości mobilności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. To unikalna okazja, by z pierwszej ręki poznać najnowsze technologie, nawiązać kontakty biznesowe i wziąć udział w dyskusjach, które mogą zdefiniować przyszłość transportu w regionie. Bilety na wydarzenie są już dostępne, a szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Kongresu.

Kongres Nowej Mobilności to również platforma, która łączy profesjonalistów, ekspertów i decydentów, kształtując przyszłość zrównoważonego transportu. W dniach 24–26 września Łódź stanie się centrum innowacji i właśnie ta część Europy będzie miejscem, gdzie spotkają się wizje i technologie, które zmienią nasze miasta na lepsze.

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się z innymi!

Zobacz także

To również może Cię zainteresować

Przyszłość płatności dla flot pojazdów elektrycznych – rozwiązania Visa dedykowane nowoczesnej mobilności

Rozwój elektromobilności w Europie to nadal głośny temat, a wraz z nim rosną wyzwania związane z płatnościami za ładowanie pojazdów elektrycznych. O tym, jak Visa dostarcza nowe rozwiązania do zmieniających się potrzeb flot i użytkowników indywidualnych samochodów elektrycznych, opowiada Anna Grau, dyrektorka ds. rozwiązań flotowych i transportowych w Visa.
Czytaj więcej

Kongres Nowej Mobilności 2024: innowacje i wyzwania w zrównoważonym transporcie

Kongres Nowej Mobilności, największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone zrównoważonemu transportowi i nowej mobilności, zgromadzi w tym roku ponad 400 prelegentów z całego świata. Przez trzy dni uczestnicy będą brali udział w ponad 160 prelekcjach, debatach, warsztatach i okrągłych stołach. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele instytucji unijnych, administracji rządowej i samorządowej, placówek dyplomatycznych, prezydenci miast, samorządowcy, a także eksperci, liderzy, naukowcy, praktycy rynku oraz przedstawiciele trzeciego sektora.
Czytaj więcej

KNM 2024. Najnowsze technologie transportowe i globalni liderzy zawitają do Polski

Kongres Nowej Mobilności w Łodzi to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu transportowi w Europie Środkowo-Wschodniej. W dniach 24-26 września globalni liderzy, eksperci technologiczni, przedstawiciele rządów oraz samorządów spotkają się, by dyskutować o przyszłości transportu. Program Kongresu obejmuje aż 160 punktów, w tym panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty oraz premiery produktowe. To wydarzenie jest nie tylko okazją do prezentacji przyszłych trendów, ale także do budowania rozwiązań, które wpłyną na przyszłość sektora zrównoważonej mobilności.
Czytaj więcej

Do 2030 r. sprzedaż aut elektrycznych w Polsce wzrośnie ponad 10-krotnie

Prawie 170 tys. sztuk już za osiem lat wyniesie liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce.
Czytaj więcej

Poland Drives e-Mobility - to Platforma współpracy kluczowych interesariuszy

Platforma współpracy kluczowych interesariuszy rynku elektromobilności w Polsce. Jeden z największych rynków motoryzacyjnych w Unii Europejskiej jest na początku drogi do zerowej emisji
Czytaj więcej