Beyond Sustainable
na drodze do zerowej emisji sektora transportu.
Artykuł
Marcin Lis, BI: Europa jest najszybciej rosnącym rynkiem ładowania pojazdów oraz e-mobility. Co to znaczy dla Visa?
Anna Grau, dyrektorka ds. rozwiązań flotowych i transportowych, Visa: Faktycznie, obserwujemy, że rynek i branża elektromobilności rosną bardzo szybko. Potwierdzają to również informacje płynące z coraz większej liczby płatności realizowanych kartami za ładowanie. Jesteśmy również świadomi tego, że sektor EV jest wspierany przez rządy wielu państw, które widzą w nim potencjał na przyszłość, dlatego jesteśmy zaangażowani w ciągłe wdrażanie innowacji w obszarze płatności za ładowanie pojazdów elektrycznych.
ML: Co jest najgorętszym tematem na rynku?
AG: Jeśli spojrzymy na pojazdy użytkowe oraz floty, to 83% z nich wdrożyło zmiany w kierunku zmniejszenia emisyjności, a 73% zarządców tych flot zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 5 lat przejdą na pojazdy elektryczne. Nasze badania pokazują też, że istniejące systemy płatności nie spełniają wszystkich potrzeb i wymagań klientów – 56% partnerów biznesowych Visa widzi potencjał do ulepszeń w tym obszarze. Dlatego potrzebujemy innowacji w systemie płatności za ładowanie EV.
ML: Istnieją otwarte i zamknięte systemy płatności dla flot. Co to znaczy?
AG: Obecnie 90% firm korzysta z tradycyjnych kart paliwowych opartych na systemach zamkniętych, co oznacza, że można używać ich tylko na wybranych stacjach, co ogranicza kierowców do zakupów tylko na stacjach określonej marki. Z kolei w systemach płatności otwartych karty są akceptowane w ramach globalnej sieci Visa, i można nimi płacić także za inne formy mobilności, np. ładowanie EV czy mikromobilność (przyp. red.: rodzaj transportu osobowego, głównie miejskiego i aglomeracyjnego, wykorzystujący lekkie urządzenia bez napędu spalinowego), zachowując przy tym kontrolę nad rodzajem wydatków na stacji.
ML: Czy zauważa Pani rosnące zainteresowanie otwartymi systemami płatności wśród firm?
AG: Tak. Zrobiliśmy rozeznanie rynku oraz przeprowadziliśmy liczne analizy, aby zrozumieć, czego oczekują menadżerowie flot i kierowcy aut służbowych. Widzimy, że przede wszystkim barierą dla nich jest ograniczona sieć akceptacji płatności, o której wspominaliśmy. Często problemem w przypadku samochodów elektrycznych i płacenia za ich ładowanie jest także to, że sieci uzupełniania energii są rozproszone, a cenniki niejednolite. W świetle powyższego widzimy zwiększone zainteresowanie otwartymi systemami płatniczymi, które zapewniają dużo większy wachlarz usług i korzyści. Dodatkowo, ten system pozwala lepiej monitorować i zarządzać wydatkami firmy. Otwarty system płatniczy to także większa sieć akceptacji dla ładowania pojazdów elektrycznych. Rozwiązanie to może być zintegrowane z portfelami cyfrowymi (np: Apple Pay, Google Pay), które obecnie już są używane przez wielu z nas.
ML: Czym jest Visa Fleet 2.0?
AG: Rozwiązania flotowe Visa dają nowe możliwości dzięki skali sieci płatniczej Visa, zaawansowanej kontroli wydatków, raportowaniu danych oraz dostępowi do pulpitów nawigacyjnych w czasie rzeczywistym. Dzięki tym rozwiązaniom zarządcy floty mają więcej elastyczności w doborze sprzedawców, u których można płacić kartami flotowymi, zachowując jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Rozwiązania flotowe Visa odpowiadają na potrzeby operatorów floty, chociażby w zakresie możliwości dodawania ich do portfeli mobilnych. 50% z nich twierdzi, że ich karta flotowa nie spełnia potrzeb biznesowych właśnie z powodu braku opcji, a co za tym idzie możliwości wykonywania płatności zbliżeniowych. Innym przykładem może być ułatwienie raportowania ESG.
ML: Co jest najgorętszym trendem na rynku w nadchodzących latach?
AG: Mogę śmiało stwierdzić, że w przestrzeni pojawia się wiele nowości, które umożliwiają coraz łatwiejsze płacenie, między innymi dzięki wykorzystaniu kart. Spójrzmy np. na rozwiązania typu Plug & Charge, czyli „podłącz i ładuj”, które będą się rozwijać i coraz lepiej będą odpowiadać na potrzeby konsumentów oraz managerów flot. Na pewno zobaczymy także coraz więcej różnorodnych rozwiązań płatności mobilnych czy płatności z zakresu zrównoważonego rozwoju, które pozwolą śledzić emisję CO2.
Dziękuję za rozmowę