Beyond Sustainable

Liderzy zielonej transformacji
na drodze do zerowej emisji sektora transportu.
Patroni medialni

Przyszłość płatności dla flot pojazdów elektrycznych – rozwiązania Visa dedykowane nowoczesnej mobilności

Rozwój elektromobilności w Europie to nadal głośny temat, a wraz z nim rosną wyzwania związane z płatnościami za ładowanie pojazdów elektrycznych. O tym, jak Visa dostarcza nowe rozwiązania do zmieniających się potrzeb flot i użytkowników indywidualnych samochodów elektrycznych, opowiada Anna Grau, dyrektorka ds. rozwiązań flotowych i transportowych w Visa.

Marcin Lis, BI: Europa jest najszybciej rosnącym rynkiem ładowania pojazdów oraz e-mobility. Co to znaczy dla Visa?

Anna Grau, dyrektorka ds. rozwiązań flotowych i transportowych, Visa: Faktycznie, obserwujemy, że rynek i branża elektromobilności rosną bardzo szybko. Potwierdzają to również informacje płynące z coraz większej liczby płatności realizowanych kartami za ładowanie. Jesteśmy również świadomi tego, że sektor EV jest wspierany przez rządy wielu państw, które widzą w nim potencjał na przyszłość, dlatego jesteśmy zaangażowani w ciągłe wdrażanie innowacji w obszarze płatności za ładowanie pojazdów elektrycznych.

ML: Co jest najgorętszym tematem na rynku?

AG: Jeśli spojrzymy na pojazdy użytkowe oraz floty, to 83% z nich wdrożyło zmiany w kierunku zmniejszenia emisyjności, a 73% zarządców tych flot zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 5 lat przejdą na pojazdy elektryczne. Nasze badania pokazują też, że istniejące systemy płatności nie spełniają wszystkich potrzeb i wymagań klientów – 56% partnerów biznesowych Visa widzi potencjał do ulepszeń w tym obszarze. Dlatego potrzebujemy innowacji w systemie płatności za ładowanie EV.

ML: Istnieją otwarte i zamknięte systemy płatności dla flot. Co to znaczy?

AG: Obecnie 90% firm korzysta z tradycyjnych kart paliwowych opartych na systemach zamkniętych, co oznacza, że można używać ich tylko na wybranych stacjach, co ogranicza kierowców do zakupów tylko na stacjach określonej marki. Z kolei w systemach płatności otwartych karty są akceptowane w ramach globalnej sieci Visa, i można nimi płacić także za inne formy mobilności, np. ładowanie EV czy mikromobilność (przyp. red.: rodzaj transportu osobowego, głównie miejskiego i aglomeracyjnego, wykorzystujący lekkie urządzenia bez napędu spalinowego), zachowując przy tym kontrolę nad rodzajem wydatków na stacji. 

ML: Czy zauważa Pani rosnące zainteresowanie otwartymi systemami płatności wśród firm?

AG: Tak. Zrobiliśmy rozeznanie rynku oraz przeprowadziliśmy liczne analizy, aby zrozumieć, czego oczekują menadżerowie flot i kierowcy aut służbowych. Widzimy, że przede wszystkim barierą dla nich jest ograniczona sieć akceptacji płatności, o której wspominaliśmy. Często problemem w przypadku samochodów elektrycznych i płacenia za ich ładowanie jest także to, że sieci uzupełniania energii są rozproszone, a cenniki niejednolite. W świetle powyższego widzimy zwiększone zainteresowanie otwartymi systemami płatniczymi, które zapewniają dużo większy wachlarz usług i korzyści. Dodatkowo, ten system pozwala lepiej monitorować i zarządzać wydatkami firmy. Otwarty system płatniczy to także większa sieć akceptacji dla ładowania pojazdów elektrycznych. Rozwiązanie to może być zintegrowane z portfelami cyfrowymi (np: Apple Pay, Google Pay), które obecnie już są używane przez wielu z nas.

ML: Czym jest Visa Fleet 2.0?

AG: Rozwiązania flotowe Visa dają nowe możliwości dzięki skali sieci płatniczej Visa, zaawansowanej kontroli wydatków, raportowaniu danych oraz dostępowi do pulpitów nawigacyjnych w czasie rzeczywistym. Dzięki tym rozwiązaniom zarządcy floty mają więcej elastyczności w doborze sprzedawców, u których można płacić kartami flotowymi, zachowując jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Rozwiązania flotowe Visa odpowiadają na potrzeby operatorów floty, chociażby w zakresie możliwości dodawania ich do portfeli mobilnych. 50% z nich twierdzi, że ich karta flotowa nie spełnia potrzeb biznesowych właśnie z powodu braku opcji, a co za tym idzie możliwości wykonywania płatności zbliżeniowych. Innym przykładem może być ułatwienie raportowania ESG.

ML: Co jest najgorętszym trendem na rynku w nadchodzących latach?

AG: Mogę śmiało stwierdzić, że w przestrzeni pojawia się wiele nowości, które umożliwiają coraz łatwiejsze płacenie, między innymi dzięki wykorzystaniu kart. Spójrzmy np. na rozwiązania typu Plug & Charge, czyli „podłącz i ładuj”, które będą się rozwijać i coraz lepiej będą odpowiadać na potrzeby konsumentów oraz managerów flot. Na pewno zobaczymy także coraz więcej różnorodnych rozwiązań  płatności mobilnych czy płatności z zakresu zrównoważonego rozwoju, które pozwolą śledzić emisję CO2. 

Dziękuję za rozmowę

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się z innymi!

Zobacz także

To również może Cię zainteresować

Kongres Nowej Mobilności 2024: innowacje i wyzwania w zrównoważonym transporcie

Kongres Nowej Mobilności, największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone zrównoważonemu transportowi i nowej mobilności, zgromadzi w tym roku ponad 400 prelegentów z całego świata. Przez trzy dni uczestnicy będą brali udział w ponad 160 prelekcjach, debatach, warsztatach i okrągłych stołach. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele instytucji unijnych, administracji rządowej i samorządowej, placówek dyplomatycznych, prezydenci miast, samorządowcy, a także eksperci, liderzy, naukowcy, praktycy rynku oraz przedstawiciele trzeciego sektora.
Czytaj więcej

W Polsce zostaną zaprezentowane innowacje, które zmienią nasze miasta. Co zobaczymy na KNM 2024?

Kongres Nowej Mobilności, który odbędzie się w dniach 24–26 września w Łodzi, to największe wydarzenie poświęcone zrównoważonemu transportowi w Europie Środkowo-Wschodniej. Stanowi kluczowe miejsce spotkań dla liderów branży, decydentów i ekspertów technologicznych, którzy wspólnie zdefiniują przyszłość mobilności w regionie. Zobaczmy zatem, co nas czeka, tym bardziej że jubileuszowa edycja zawiera sporo nowości!
Czytaj więcej

KNM 2024. Najnowsze technologie transportowe i globalni liderzy zawitają do Polski

Kongres Nowej Mobilności w Łodzi to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu transportowi w Europie Środkowo-Wschodniej. W dniach 24-26 września globalni liderzy, eksperci technologiczni, przedstawiciele rządów oraz samorządów spotkają się, by dyskutować o przyszłości transportu. Program Kongresu obejmuje aż 160 punktów, w tym panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty oraz premiery produktowe. To wydarzenie jest nie tylko okazją do prezentacji przyszłych trendów, ale także do budowania rozwiązań, które wpłyną na przyszłość sektora zrównoważonej mobilności.
Czytaj więcej

Do 2030 r. sprzedaż aut elektrycznych w Polsce wzrośnie ponad 10-krotnie

Prawie 170 tys. sztuk już za osiem lat wyniesie liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce.
Czytaj więcej

Poland Drives e-Mobility - to Platforma współpracy kluczowych interesariuszy

Platforma współpracy kluczowych interesariuszy rynku elektromobilności w Polsce. Jeden z największych rynków motoryzacyjnych w Unii Europejskiej jest na początku drogi do zerowej emisji
Czytaj więcej